Podstawy tworzenia promptów
Przewodnik dotyczący pisania skutecznych promptów
Kadra kierownicza
Ze względu na kierowniczą rolę Twój czas jest bardzo ograniczony. Wszystkie decyzje, które podejmujesz, mają wpływ na rozwój, innowacyjność i ogólny kierunek działalności firmy. Znajomość rynku oraz podejmowanie świadomych decyzji mają kluczowe znaczenie, tak samo jak wykonywanie pilnych zadań, gdy jesteś poza biurem.
W tej sekcji poznasz proste sposoby wykorzystania promptów w codziennej pracy.
Pierwsze kroki
Najpierw zapoznaj się z ogólnymi wskazówkami na temat pisania promptów w sekcji „
Każdy prompt poniżej jest przedstawiony wraz z towarzyszącym mu scenariuszem, który może zainspirować Cię do współpracy z Gemini w Google Workspace. Przykład iteracji pokazuje, jak możesz dodawać kolejne napisane prompty, aby wykorzystać odpowiedź wygenerowaną na początku, oraz jak dostosować każdego prompta, aby wykonać określone zadania i ulepszyć wygenerowane dane wyjściowe.
Przykład iteracji prompta
Kiedy wsiadasz na pokład samolotu przed długim lotem, otrzymujesz zaproszenie na następne zebranie zarządu wraz z planem spotkania. Masz uwagi i chcesz zaproponować dodanie kilku tematów do planu. Otwierasz Gmaila i prosisz o pomoc Gemini w Gmailu. Wpisujesz:
-
Legenda
-
Zadanie
-
Kontekst
Wiadomość wygląda dobrze, ale chcesz, aby jej ton był jak najbardziej oficjalny. Wybierasz Ulepsz i Zastosuj bardziej oficjalny ton.
Czytasz wiadomość e-mail i wybierasz Wstaw. Przed wysłaniem wiadomości wprowadzasz w niej drobne zmiany, aby podziękować zespołowi za pomoc w trakcie Twojej podróży.
Przykładowe przypadki użycia
Masz ważne wątki e-maili z wieloma odpowiedziami. Musisz szybko zapoznać się z ich treścią. Otwierasz wiadomość w Gmailu i czytasz podsumowanie wygenerowane automatycznie przez Gemini w panelu bocznym Gmaila. Aby odpowiedzieć, prosisz o pomoc Gemini w panelu bocznym Gmaila oraz oznaczasz odpowiednie pliki, wpisując nazwę pliku jako @plik. Wpisujesz:
Twój zespół tworzy dla Ciebie prezentację, a Ty chcesz dać mu kilka wskazówek na start. Chcesz wygenerować wersję wstępną, korzystając z aplikacji Gemini. Wybierasz ikonę mikrofonu i tworzysz prompty za pomocą głosu. Mówisz:
Niedługo ma się odbyć spotkanie kwartalne ze wszystkimi pracownikami firmy. Aby je dobrze rozpocząć, chcesz napisać motywującą wypowiedź. Otwierasz nowy dokument i prosisz o pomoc Gemini w panelu bocznym Dokumentów. Wpisujesz:
Chcesz przeprowadzić burzę mózgów i przećwiczyć empatyczne odpowiedzi na potencjalnie trudne pytania. Przechodzisz do aplikacji Gemini i wpisujesz:
Twoje plany się zmieniły i nie możesz wziąć udziału w spotkaniu. Musisz przekazać zespołowi odpowiedzi dotyczące kilku kluczowych kwestii. Otwierasz Gmaila i za pomocą polecenia głosowego prosisz o pomoc Gemini w Gmailu. Mówisz:
Zaczynasz coroczne tworzenie planów. Chcesz przeprowadzić badanie dotyczące docelowych odbiorców. Czatujesz z aplikacją Gemini. Wpisujesz:
Następnie eksportujesz te informacje do dokumentu, wybierając Udostępnij i eksportuj, a potem Eksportuj do Dokumentów. Teraz chcesz pobrać potrzebne dane z własnych plików, wpisując nazwę @pliku. Prosisz o pomoc Gemini w panelu bocznym Dokumentów. Wpisujesz:
Zakończyło się Twoje spotkanie z kierownikami zespołów ds. mediów społecznościowych. Masz dokument z notatkami o tym, co trafia w oczekiwania odbiorców, jakie tematy są popularne, jakie są cechy grupy odbiorców i które słowa kluczowe skutecznie zwiększają zainteresowanie marką. Chcesz przeprowadzić burzę mózgów na temat nowych pomysłów opartych na tych informacjach. Prosisz o pomoc Gemini w panelu bocznym Dokumentów. Wpisujesz:
Podczas tej samej rozmowy członkowie zespołu omówili nową kampanię dotyczącą marki. Wiesz, że klienci cenią niezawodne i wyjątkowe usługi Twojej firmy, która ma duże doświadczenie w ich świadczeniu. Potrzebujesz pomocy przy wymyślaniu nowego sloganu kampanii. Otwierasz nowy dokument Google i wybierasz Pomóż mi pisać. Wpisujesz:
Slogany stanowią dobry punkt wyjścia dla procesu twórczego. Nadchodzące wydarzenia mogą być świetną okazją do przetestowania elementów nowej kampanii. Chcesz przygotować pomysły na projekt stoiska wystawowego dla zespołu ds. wydarzeń. Otwierasz nową prezentację w Prezentacjach Google i wybierasz Utwórz obraz za pomocą Gemini. Wpisujesz:
Twój zespół rozważa rozpoczęcie nowego rodzaju działalności. Aby przeprowadzić badanie, przechodzisz do aplikacji Gemini i wpisujesz:
Po dokładnej analizie wyników postanawiasz opracować 5-letnią strategię, aby przekonać się, jak ta koncepcja może sprawdzić się w Twojej firmie. Wpisujesz:
Po wykonaniu iteracji w celu wygenerowania odpowiednich wyników wprowadzasz dodatkowe detale i pomysły, aby nadać dokumentowi własny charakter.
Nowe technologie szybko się zmieniają, dlatego chcesz poznać informacje na temat nowych trendów. Otwierasz aplikację Gemini i wpisujesz:
Chcesz uzyskać więcej informacji na konkretne tematy, więc kontynuujesz rozmowę, pisząc:
Przedstawiasz pomysł przeprowadzenia cyfrowej transformacji w firmie za sprawą wykorzystania rozwiązań generatywnej AI. Musisz zaprezentować swój pomysł prezesowi i pozostałym osobom z kierownictwa. Potrzebujesz pomocy w opowiadaniu o technicznych kwestiach odbiorcom nie mającym wiedzy na ten temat. Czatujesz z aplikacją Gemini. Wpisujesz:
Gemini sugeruje, w jaki sposób możesz omówić te kwestie. Kontynuujesz burzę mózgów, a następnie eksportujesz rozmowę, klikając Udostępnij i eksportuj oraz Eksportuj do Dokumentów. Następnie, aby stworzyć prezentację, otwierasz nową prezentację Google i prosisz o pomoc Gemini w panelu bocznym Prezentacji oraz oznaczasz odpowiednie pliki, wpisując nazwę @pliku. Wpisujesz:
Wykorzystujesz ten sam prompt, dopasowując temat, aby wygenerować więcej slajdów do prezentacji na podstawie swoich notatek.
Pracujesz nad raportem, aby móc przedstawić rekomendacje dotyczące dostawców. Przechodzisz do aplikacji Gemini i wpisujesz:
Twój zespół przygotował długi raport techniczny. Musisz streścić go dla prezesa. Otwierasz dokument Google z pełnym raportem i prosisz o pomoc Gemini w panelu bocznym Dokumentów. Wpisujesz:
Wprowadzasz kosmetyczne zmiany do podsumowania i przedstawiasz streszczenie.
Potrzebujesz sposobu na szybkie monitorowanie dostępu do oprogramowania dla nowo zatrudnionych osób w firmie. Otwierasz nowy arkusz Google i prosisz o pomoc Gemini w panelu bocznym Arkuszy. Wpisujesz:
Chcesz przygotować nowy program, dzięki któremu wszystkie osoby w organizacji będą mogły czuć się akceptowane, szanowane i doceniane. Aby przeprowadzić burzę mózgów, otwierasz nowy dokument Google i prosisz o pomoc Gemini w panelu bocznym Dokumentów. Wpisujesz:
Gemini w Dokumentach pomaga Ci rozpocząć twórczą pracę – teraz masz pomysły na kluby zainteresowań i wydarzenia dla pracowników. Chcesz też mieć pewność, że kierownictwo będzie regularnie zachęcać menedżerów do doceniania pracowników w ich zespołach, więc tworzysz szablony e-maili do wykorzystania w tym celu. Prosisz Gemini w Dokumentach o pomoc, wybierając Pomóż mi pisać, a następnie wpisujesz:
Chcesz przygotować wersję roboczą anonimowej ankiety, która umożliwi ludziom otwarte i uczciwe opisanie swoich odczuć. Aby stworzyć wersje robocze pytań, otwierasz nowy dokument Google i prosisz o pomoc Gemini w panelu bocznym Dokumentów. Wpisujesz:
15 osób z kierownictwa przesłało Ci informacje zwrotne, a wszystkie wyniki ankiety zostały zebrane w dokumencie. Chcesz utworzyć podsumowanie do wykorzystania na następnym spotkaniu. Prosisz o pomoc Gemini w panelu bocznym Dokumentów. Wpisujesz:
Gemini at Work
Zapoznaj się z wyselekcjonowanymi materiałami, które obejmują między innymi przewodnik dotyczący pisania promptów oraz historie klientów, żeby dowiedzieć się, jak w pełni wykorzystać możliwości Gemini w Google Workspace.