Podstawy tworzenia promptów
Przewodnik dotyczący pisania skutecznych promptów
Dział kadr
Twoja rola w dziale kadr jest kluczowa dla organizacji, więc masz dostęp do wielu poufnych i wrażliwych informacji. Kształtujesz kulturę firmy, rekrutujesz utalentowane osoby i dbasz o pozytywne wrażenia pracowników. To duża odpowiedzialność.
W tej sekcji poznasz proste sposoby wykorzystania promptów w codziennej pracy.
Pierwsze kroki
Najpierw zapoznaj się z ogólnymi wskazówkami na temat pisania promptów w sekcji „
Każdy prompt poniżej jest przedstawiony wraz z towarzyszącym mu scenariuszem, który może zainspirować Cię do współpracy z Gemini w Google Workspace. Przykład iteracji pokazuje, jak możesz tworzyć dodatkowe prompty, aby wykorzystać odpowiedź wygenerowaną na początku.
Przykład iteracji prompta
Jako menedżer ds. kadr pracujesz nad scenariuszem prezentacji. Masz dokument Google z notatkami, listami punktowanymi i tematami, które chcesz poruszyć. Otwierasz dokument Google z notatkami, a następnie prosisz o pomoc Gemini w Dokumentach.
-
Legenda
-
Profil
-
Zadanie
-
Kontekst
-
Format
Wybierasz Wstaw. Teraz chcesz dodać bardziej szczegółowe tematy do omówienia. Wpisujesz:
-
Legenda
-
Zadanie
-
Kontekst
-
Format
Po dodaniu kilku szczegółów możesz zacząć tworzyć wersję roboczą prezentacji Google, która będzie uzupełnieniem Twojego wystąpienia.
Przykładowe przypadki użycia
Firma się rozwija, więc realizujesz duży projekt rekrutacyjny. Chcesz spojrzeć całościowo na swoje wysiłki. Otwierasz arkusz Google i prosisz o pomoc Gemini w panelu bocznym Arkuszy. Wpisujesz:
Kontynuujesz rozmowę, zadając w promptach dodatkowe pytania. Wpisujesz:
Kontynuujesz zadawanie pytań do czasu, aż poczujesz, że możesz napisać raport.
Chcesz przeprowadzić burzę mózgów dotyczącą tego, w jaki sposób firma może lepiej zarządzać procesem rekrutacji. Otwierasz dokument Google ze strategiami rekrutacyjnymi. Prosisz o pomoc Gemini w panelu bocznym Dokumentów. Wpisujesz:
Po utworzeniu krótkiej rekomendacji dla kierownictwa dotyczącej ulepszenia procesów rekrutacji zespół otrzymuje informacje o zapotrzebowaniu na menedżera ds. marketingu treści. Otwierasz nowy dokument i prosisz Gemini w Dokumentach o pomoc. Wpisujesz:
Teraz chcesz przygotować pytania do telefonicznych rozmów kwalifikacyjnych. Postanawiasz się przygotować, korzystając z aplikacji Gemini. Przesyłasz odpowiedni plik i wpisujesz:
Zespół podjął już decyzje dotyczące zatrudnienia. Otwierasz dokument Google z notatkami na temat wszystkich kandydatów. Prosisz Gemini w Dokumentach o pomoc, wybierając Pomóż mi pisać. Wpisujesz:
Teraz chcesz wygenerować spersonalizowanego empatycznego e-maila do kandydatów, którzy nie otrzymają propozycji zatrudnienia. Prosisz Gemini w Dokumentach o pomoc, wybierając Pomóż mi pisać. Wpisujesz:
Twoim zadaniem jest opracowanie ankiety, która trafi do wszystkich pracowników. Chcesz przeprowadzić burzę mózgów na temat pomysłów na pytania. Przechodzisz do aplikacji Gemini i wpisujesz:
Twoja firma przeprowadziła doroczną ankietę zaangażowania i satysfakcji pracowników. Teraz chcesz wyczyścić dane przed analizą ankiety. Przechodzisz do aplikacji Gemini, przesyłasz odpowiedni plik i wpisujesz:
Na Dysku Google masz wszystkie materiały swojej firmy do nauki. Chcesz stworzyć indywidualny plan nauki i rozwoju dla każdej nowo zatrudnionej osoby. W tym celu prosisz o pomoc Gemini w panelu bocznym Dysku. Wpisujesz:
Rekruterzy właśnie znaleźli 2 nowych pracowników. Teraz Twoim zadaniem jest ich sprawne wprowadzenie do organizacji. Potrzebujesz pomocy z uporządkowaniem informacji dla osób nowo zatrudnionych, więc otwierasz arkusz Google i prosisz o pomoc Gemini w panelu bocznym Arkuszy. Wpisujesz:
Gemini w Arkuszach zwraca sformatowany arkusz Google, w którym możesz wpisać dane najważniejszych kontaktów, spotkań i działań. Formatowanie warunkowe ułatwia sortowanie zadań według priorytetu z wykorzystaniem kolorów. Następnie musisz wymyślić sposoby integracji zespołu. Otwierasz nowy dokument Google i prosisz o pomoc Gemini w panelu bocznym Dokumentów. Wpisujesz:
Gemini w Dokumentach przedstawia sugestie, które pomogą Ci przeprowadzić burzę mózgów. Dostosowujesz wyniki, a kierownik zespołu je zatwierdza. Teraz musisz skontaktować się z nowo zatrudnionymi osobami, aby poinformować je o pierwszym dniu, podczas którego zapoznają się z zespołem. Otwierasz Gmaila i prosisz o pomoc Gemini w Gmailu, wybierając Pomóż mi pisać. Wpisujesz:
Po zakończeniu wprowadzania nowych pracowników musisz zadbać o to, aby najnowsze dane z badania były zrozumiałe dla kierownictwa. Chcesz stworzyć przyjazne środowisko pracy, które pozwoli wszystkim rozwijać umiejętności. Otwierasz dokument Google z ostateczną wersją raportu. Prosisz Gemini w Dokumentach o pomoc, wybierając Pomóż mi pisać. Wpisujesz:
Gemini w Dokumentach zwraca podsumowanie w formie listy punktowanej. Edytujesz je i używasz ich w e-mailu do dyrekcji. W ramach dodatkowych działań chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób zmiany w zasadach firmy wpływają na wrażenia pracowników. Otwierasz Gemini w Dokumentach, aby rozpocząć tworzenie ankiety. Wybierasz Pomóż mi pisać i wpisujesz:
Gemini at Work
Zapoznaj się z wyselekcjonowanymi materiałami, które obejmują między innymi przewodnik dotyczący pisania promptów oraz historie klientów, żeby dowiedzieć się, jak w pełni wykorzystać możliwości Gemini w Google Workspace.