Podstawy tworzenia promptów
Przewodnik dotyczący pisania skutecznych promptów
Zarządzanie projektami
Zarządzasz złożonymi, ciągle zmieniającymi się projektami, a Twoim zadaniem jest pilnowanie harmonogramów, koordynowanie pracy w zespołach i dbanie o odpowiednie wyniki dostarczanych rozwiązań.
W tej sekcji poznasz proste sposoby wykorzystania promptów w codziennej pracy.
Pierwsze kroki
Najpierw zapoznaj się z ogólnymi wskazówkami na temat pisania promptów, które znajdziesz w sekcji „
Każdy prompt poniżej jest przedstawiony wraz z towarzyszącym mu scenariuszem, który może zainspirować Cię do współpracy z Gemini w Google Workspace. Przykład iteracji pokazuje, jak możesz tworzyć dodatkowe prompty, aby wykorzystać odpowiedź wygenerowaną na początku.
Przykład iteracji prompta
Twój zespół przygotował formularz rejestracji do nowej witryny, a teraz musisz wygenerować testy akceptacyjne (UAT). Na początku przechodzisz do aplikacji Gemini i wpisujesz:
-
Legenda
-
Zadanie
-
Kontekst
Twoim zdaniem wyniki są dobrym punktem wyjścia, więc kopiujesz je do arkusza Google przed napisaniem e-maila do współpracownika, który przeprowadza testy UAT. Chcesz mu wyjaśnić, co trzeba zrobić. Kontynuujesz rozmowę z aplikacją Gemini. Wpisujesz:
-
Legenda
-
Zadanie
-
Kontekst
Wersja robocza e-maila jest przydatna, więc eksportujesz wyniki do Gmaila i wprowadzasz w niej zmiany bezpośrednio przed wysłaniem wiadomości do współpracownika.
Przykładowe przypadki użycia
Jesteś właśnie po długiej rozmowie ze wszystkimi osobami zainteresowanymi Twoim projektem i chcesz utworzyć jej podsumowanie wraz z dalszymi działaniami do wykonania przypisanymi konkretnym osobom. W dokumencie Google z transkrypcją spotkania prosisz Gemini w Dokumentach o pomoc. Wpisujesz:
Potrzebujesz przekazać przełożonemu aktualne informacje na temat działań omówionych podczas ostatniej rozmowy. Chcesz utworzyć szablony służące do wysyłania aktualności o stanie projektu. Otwierasz nowy dokument Google i prosisz Gemini w Dokumentach o pomoc, wybierając Pomóż mi pisać. Wpisujesz:
Zespół ukończył ważny etap z tygodniowym wyprzedzeniem. Projekt jest trudny, więc chcesz, aby wszyscy pracownicy wspólnie świętowali tę okazję. Otwierasz Gmaila i prosisz o pomoc Gemini w Gmailu, wybierając Pomóż mi pisać. Wpisujesz:
Projekt jest już zakończony i kierownicy wyższego szczebla potrzebują teraz raportu retrospektywnego. Aby zacząć zbierać opinie, otwierasz dokument Google i prosisz Gemini w Dokumentach o pomoc, wybierając Pomóż mi pisać . Wpisujesz:
Wygenerowane pytania to dobry punkt wyjścia. Edytujesz je przed udostępnieniem ich zespołowi z prośbą o opinie. Po zebraniu informacji od wszystkich chcesz nadać raportowi odpowiednią strukturę. Prosisz Gemini w Dokumentach o pomoc, wybierając Pomóż mi pisać. Wpisujesz:
Musisz utworzyć narzędzie do śledzenia problemów z projektem, które pozwoli Ci obserwować zagrożenia i szybko je eliminować. Chcesz szybko utworzyć szablon, więc otwierasz nowy arkusz Google i prosisz o pomoc Gemini w panelu bocznym Arkuszy. Wpisujesz:
Przed faktycznym rozpoczęciem projektu chcesz mieć przygotowane znormalizowane szablony wiadomości. Potrzebujesz na przykład e-maila do wykorzystania w przypadku problemu. Otwierasz nowy dokument Google i prosisz Gemini w Dokumentach o pomoc, wybierając Pomóż mi pisać. Wpisujesz:
Podoba Ci się szablon utworzony przez Gemini w Dokumentach i chcesz utworzyć dodatkowy, nieco inny szablon. W tym samym dokumencie Google prosisz Gemini w Dokumentach o pomoc, wybierając Pomóż mi pisać. Wpisujesz:
Jesteś kierownikiem technicznym projektu zajmującym się wypuszczeniem na rynek oprogramowania. Zakres projektu jest już udokumentowany. Teraz chcesz opracować tracker pracy i harmonogram wdrożenia. Przechodzisz do aplikacji Gemini i wpisujesz:
Gemini at Work
Zapoznaj się z wyselekcjonowanymi materiałami, które obejmują między innymi przewodnik dotyczący pisania promptów oraz historie klientów, żeby dowiedzieć się, jak w pełni wykorzystać możliwości Gemini w Google Workspace.