Podstawy tworzenia promptów
Przewodnik dotyczący pisania skutecznych promptów
Startupy
Świetnie radzisz sobie w dynamicznych środowiskach, w których możesz zajmować się wieloma rzeczami i mieć realny wpływ. Napędza Cię pasja do innowacji, chęć nauki i rozwoju oraz gotowość do podejmowania ryzyka. Twoja praca ma unikalny charakter ze względu na jej różnorodność, potencjał wysokich zysków i bezpośrednie przełożenie na sukces firmy. Nie tylko wykonujesz dania, ale budujesz coś od podstaw, kształtując przyszłość firmy oraz potencjalnie zmieniając całe branże.
Gemini w Google Workspace może pomóc Ci wynieść produktywność na wyższy poziom i usprawnić komunikację z inwestorami, klientami i współpracownikami. W tej sekcji znajdziesz praktyczne przykłady promptów i rzeczywiste przypadki użycia, które są odpowiednie dla Ciebie i Twojego zespołu. Umiejętność pisania skutecznych promptów pomoże Ci zwiększyć produktywność i usprawnić działania na co dzień, dzięki czemu zyskasz czas, aby skupić się na strategicznych zadaniach.
Pierwsze kroki
W pierwszej kolejności zapoznaj się z ogólnymi wskazówkami na temat pisania promptów w sekcji „
Każdy prompt poniżej jest przedstawiony wraz z towarzyszącym mu scenariuszem, który może zainspirować Cię do współpracy z Gemini w Workspace. Przykład iteracji pokazuje, jak możesz dodawać kolejne napisane prompty, aby wykorzystać odpowiedź wygenerowaną na początku, oraz jak dostosować każdego prompta, aby wykonać określone zadania i ulepszyć wygenerowane dane wyjściowe.
Przykład iteracji prompta
Właśnie odbyliście ze współpracownikami produktywną burzę mózgów poświęconą planowaniu i strategii, w ramach której zanotowaliście na tablicy wiele pomysłów. Robisz jej zdjęcie telefonem i przesyłasz je bezpośrednio do Gemini Advanced. Wpisujesz:
-
Legenda
-
Profil
-
Zadanie
-
Kontekst
Chcesz kontynuować burzę mózgów, zanim podsumujesz wszystkie pomysły i notatki dla grupy we wiadomości e-mail. Kontynuujesz rozmowę i wpisujesz:
Zapisujesz wszystkie notatki, klikając Udostępnij i eksportuj, a następnie Eksportuj do Dokumentów. Możesz już wysłać zespołowi wiadomość z podsumowaniem. Otwierasz więc pocztę i prosisz o pomoc Gemini w panelu bocznym Gmaila oraz oznaczasz odpowiednie pliki z notatkami, wpisując nazwę @pliku. Wpisujesz:
Przykładowe przypadki użycia
Masz przedstawić swoją firmę potencjalnym inwestorom. Po raz pierwszy będziesz opowiadać im o swojej działalności. Musisz popracować nad krótką prezentacją, więc zaczynasz czat z aplikacją Gemini, wykorzystując swój głos do zadania pytania. Wybierasz ikonę mikrofonu i mówisz:
Jako że Twoja firma się rozwija, starasz się zwiększyć swoją obecność w mediach społecznościowych. W związku z tym chcesz określić i udoskonalić swoją markę osobistą. W celu przeprowadzenia burzy mózgów zwracasz się do aplikacji Gemini. Wpisujesz:
Gemini prezentuje informacje o tym, jak możesz rozpocząć tworzenie wiadomości i treści, które będą spójne z Twoją marką osobistą i pomogą Ci osiągać cele.
Dotarła do Ciebie wycena od 2 różnych producentów za stworzenie opakowania dla nowego produktu Twojej firmy. Przed rozpoczęciem negocjacji chcesz porównać oferty. Otwierasz nowy dokument i prosisz o pomoc Gemini w panelu bocznym Dokumentów oraz oznaczasz odpowiednie pliki, wpisując nazwę @pliku. Wpisujesz:
Gemini tworzy tabelę z porównaniem 2 propozycji. Podejmujesz decyzję, ale chcesz też sprawdzić, czy możesz negocjować z wybranym dostawcą. Przechodzisz do skrzynki odbiorczej i zaczynasz tworzyć wersję roboczą nowego e-maila. Prosisz o pomoc Gemini w panelu bocznym Gmaila i oznaczasz odpowiednie pliki, wpisując @[file name]. Wpisujesz:
Gemini w Gmailu zwraca gotową do wysłania wersję roboczą wiadomości. Wybierasz Wstaw i wyślij e-mail.
Jesteś w trakcie planowania i w pierwszej kolejności chcesz zrozumieć, w jaki sposób został wydany budżet z poprzedniego roku. Wszystkie potrzebne dane masz w arkuszu. Zaczynasz czat z aplikacją Gemini. Przesyłasz arkusz i prosisz Gemini o pomoc, wpisując:
Gemini przedstawia odpowiedź z propozycją budżetu na kolejny rok.
Twój zespół pracuje nad stworzeniem nowego produktu, a Ty chcesz przeprowadzić badania, aby wspólnie z zespołem ds. marketingu opracować plan jego premiery. Korzystając z Gemini chcesz sprawdzić różne scenariusze premiery oparte na czynnikach takich jak cena, strategie marketingowe i grupa odbiorców. Przechodzisz do aplikacji Gemini, aby przeprowadzić badania, i wpisujesz:
Chcesz kontynuować burzę mózgów związaną z badaniami rynku. Wpisujesz:
Badanie pomoże Ci dopracować strukturę cenową i strategię wejścia na rynek dla Twojej najważniejszej grupy odbiorców.
Chcesz udoskonalić strategię i plan działania dotyczące produktu. Masz opinie użytkowników zebrane w arkuszu kalkulacyjnym, a teraz chcesz je wyczyścić, aby poddać je pogłębionej analizie. Czatujesz z aplikacją Gemini. Wpisujesz:
Gemini zwraca czysty plik do pogłębionej analizy, dzięki któremu zauważasz kilka trendów. Twój zespół jest zgodny co do tego, czym należy się zająć w związku z powtarzającymi się opiniami użytkowników. Chcesz więc stworzyć zaawansowany plan działania, który posłuży jako punkt wyjścia. Kontynuujesz rozmowę z aplikacją Gemini. Wpisujesz:
Gemini zwraca pomysł na dobry punkt wyjścia. Chcesz zapisać pracę, więc klikasz Eksportuj do Dokumentów.
Gemini at Work
Zapoznaj się z wyselekcjonowanymi materiałami, które obejmują między innymi przewodnik dotyczący pisania promptów oraz historie klientów, żeby dowiedzieć się, jak w pełni wykorzystać możliwości Gemini w Google Workspace.