Podstawy tworzenia promptów
Przewodnik dotyczący pisania skutecznych promptów
Małe firmy
Gdy jesteś właścicielem firmy i masz na głowie wiele zadań i obowiązków, jak najefektywniejsze wykorzystywanie godzin pracy ma kluczowe znaczenie. Znajomość swojego rynku, dostarczanie klientom jakościowych usług i wypełnianie priorytetowych obowiązków mają fundamentalne znaczenie.
W tej sekcji poznasz prompty AI opracowane, aby uprościć podejmowanie trudnych decyzji dzięki wykorzystaniu analizy danych AI, usprawnić działanie Twojej skrzynki e-mail oraz pomóc Ci wyróżnić się kreatywnymi strategiami marketingowymi. Dowiedz się, w jaki sposób Gemini w Google Workspace pomaga uzyskiwać szczegółowe informacje, ułatwia współpracę i pozwala przenieść działalność na nowy poziom.
Pierwsze kroki
Najpierw zapoznaj się z ogólnymi wskazówkami na temat pisania promptów w sekcji „
Każdy prompt poniżej jest przedstawiony wraz z towarzyszącym mu scenariuszem, który może zainspirować Cię do współpracy z Gemini w Workspace. Przykład iteracji pokazuje, jak możesz dodawać kolejne prompty, aby wykorzystać odpowiedź wygenerowaną na początku, oraz jak dostosować każdego prompta, aby wykonać określone zadania i ulepszyć wygenerowane dane wyjściowe.
Przykład iteracji prompta
Prowadzisz lokalny salon spa. Oceniasz oferty otrzymane od 2 różnych firm zajmujących się sprzątaniem. Chcesz znaleźć firmę, która zapewnia odpowiednią cenę, elastyczność i poziom usług. Otwierasz nowy dokument i prosisz o pomoc Gemini w panelu bocznym Dokumentów oraz oznaczasz odpowiednie pliki, wpisując nazwę @pliku w prompcie. Wpisujesz:
-
Legenda
-
Profil
-
Zadanie
-
Kontekst
Gemini tworzy sformatowaną tabelę z porównaniem 2 propozycji. Po podjęciu decyzji przechodzisz do poczty e-mail i prosisz o pomoc Gemini w Gmailu, korzystając z panelu bocznego. Wpisujesz:
Przykładowe przypadki użycia
Być może masz ważne wiadomości e-mail do nadrobienia. Otwierasz swoją skrzynkę i wybierasz ważny wątek. Otwierasz Gemini w panelu bocznym Gmaila, a system automatycznie tworzy podsumowanie treści. (Gemini w Gmailu)
Jako właściciel firmy odpowiadasz za promowanie swoich usług przez media społecznościowe, e-mailowy newsletter i marketing e-mailowy. Nie masz pewności, od czego zacząć, więc zaczynasz czat z aplikacją Gemini. Wpisujesz:
Podobają Ci się sugestie od Gemini, więc wybierasz Udostępnij i eksportuj, a następnie Eksportuj do Dokumentów. Chcesz kontynuować burzę mózgów, więc prosisz Gemini:
Kontynuujesz rozmowę z Gemini, dzięki czemu jesteś w stanie stworzyć porządną listę marketingowych strategii.
Masz firmę, a Twoja działalność w internecie zdobywa popularność. To może być idealny czas na otwarcie Twojego wymarzonego sklepu stacjonarnego. Potrzebujesz kogoś, kto pomoże Ci lepiej zrozumieć obecną sytuację. Otwierasz aplikację Gemini i wpisujesz:
Dzięki dyskusji z aplikacją Gemini udało Ci się zebrać przydatne informacje. Teraz chcesz przeprowadzić szczegółową burzę mózgów dotyczącą dwóch konkurencyjnych firm. Wpisujesz:
Wybierasz Udostępnij i eksportuj, a następnie Eksportuj do Dokumentów.
Chcesz skontaktować się z potencjalnymi inwestorami, aby uzyskać finansowanie planowanego sklepu stacjonarnego. Potrzebujesz pomocy przy tworzeniu e-maila do inwestorów, więc w dokumencie Google z analizą konkurencji uruchamiasz Gemini w Dokumentach. Wpisujesz:
Szablon e-maila jest dobrym punktem wyjścia. Redagujesz wersję roboczą i dodajesz osobiste akcenty, zanim wyślesz wiadomość. Miesiąc później, po udanym spotkaniu z inwestorami, chcesz napisać e-maila z podziękowaniem. Otwierasz dokument Google z transkrypcją spotkania i notatkami. Prosisz Gemini w Dokumentach o pomoc w napisaniu wersji roboczej e-maila. Wpisujesz:
W Twojej firmie obowiązuje podręcznik ze szczegółowym opisem wszystkich zasad i procedur. Chcesz, aby zasady dotyczące wniosków o urlop były łatwo zrozumiałe dla nowo zatrudnionych osób. Otwierasz dokument Google z podręcznikiem. Prosisz Gemini w Dokumentach o pomoc, wybierając Pomóż mi pisać. Wpisujesz:
Potrzebujesz sposobu na szybkie monitorowanie stanu personelu w każdym tygodniu, ponieważ wiele osób w firmie pracuje na zmiany. Otwierasz Gemini w panelu bocznym Arkuszy. Wpisujesz:
Gemini at Work
Zapoznaj się z wyselekcjonowanymi materiałami, które obejmują między innymi przewodnik dotyczący pisania promptów oraz historie klientów, żeby dowiedzieć się, jak w pełni wykorzystać możliwości Gemini w Google Workspace.