Google Workspace'i değerlendirirken sıkça sorulan sorular

Zaten Google Workspace müşterisi misiniz? Destek sayfamıza gidin.

Kategoriye Göre Filtrele
  • Daha Çok Göster
  • Daha Az Göster

Genel Bakış

 • Google Workspace ile Google'ın ücretsiz uygulamaları arasında ne gibi farklar var?

  Google Workspace'e geçtiğinizde, Google'ın ücretsiz tüketici uygulamalarında sunulmayan, işletmeler için tasarlanmış bir dizi ek hizmetten yararlanabilirsiniz. Bu hizmetler arasında şunlar bulunur: @sirketiniz şeklinde size özel bir iş e-postası; Gmail ve Drive arasında paylaşılan, ücretsiz uygulamalarda sunulan miktarın iki katı genişliğinde bulut depolama alanı; 7/24 telefon ve e-posta desteği; iş e-postaları için %99,9 oranında kesintisiz çalışma garantisi; Microsoft Outlook'la birlikte kullanılabilme özelliği; iki adımlı kimlik doğrulama ve tek oturum açma gibi ek güvenlik seçenekleri ve kullanıcı hesaplarına yönelik yönetim kontrolleri.

 • Google Workspace uygulamalarını ayrı ayrı satın alabilir miyim?

  Hayır. Google Workspace'e kaydolduğunuzda, birlikte sorunsuz çalışan bir dizi entegre uygulamaya erişme imkanına sahip olursunuz. Örneğin, Gmail'de aldığınız bir iletiyi anında Takvim etkinliğine dönüştürebilirsiniz. Dokümanlar, E-Tablolar veya Slaytlar'da bir yorum yaptığınızda ortak çalışanlar otomatik olarak e-posta uyarıları alır. Tek bir tıklamayla gelen kutunuzda veya takviminizde Meet'ten görüntülü toplantıya katılabilirsiniz. Bu araçların birlikte kullanılması verimliliği artırırken işletmenize en yüksek değeri sağlar. Ancak, isterseniz paketi satın alıp yalnızca tercih ettiğiniz hizmetleri kullanabilirsiniz.

 • Şu an kullandığım yazılım yerine Google Workspace'i kullanabilir miyim?

  Birçok müşterimizin, kendi verimlilik paketlerini tamamen terk edip metin dokümanları, e-tablolar ve sunular gibi çeşitli türde dosyalar oluşturmak için yalnızca Google Workspace'i tercih ettiğine şahit oluyoruz. Bu dosyalar üzerinde başka kullanıcılarla birlikte gerçek zamanlı olarak çalışabilir ve Google Drive'ı kullanarak dosyalarınızı bulutta depolayabilirsiniz. Google Workspace uygulamaları çeşitli cihaz türlerinde çalışır. Geleneksel masaüstü uygulamalarından farklı olarak, yüklenmesi gereken bir yazılım yoktur. Google Workspace, Microsoft Office gibi başka programlarda oluşturulan dosyalarla da uyumludur.

Ürünler

Gmail

 • Google Workspace'teki Gmail'in ücretsiz Gmail'den farkı nedir?

  Google Workspace, size en uygun seçeneği bulabilmeniz için tasarlanan çeşitli planlar sunuyor. Ücret ödemeden kullanabileceğiniz Workspace Individual'a ek olarak, Google Workspace Individual ve Workspace Business hesaplarını da düşük bir ücret karşılığında edinebilirsiniz. Kişilerin, ekiplerin ve işletmelerin her türlü sürece hakim olmasına yardımcı olacak yükseltmeler de (ör. artırılmış depolama alanı, özel e-posta adresi, profesyonel e-posta düzenleri) Google Workspace'in sunduğu avantajlar arasında yer alır. Buradan daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

 • Bir kullanıcı birden fazla e-posta adresi alabilir mi?

  Evet. Bir kullanıcı e-posta takma adları (ör. destek@sirketiniz) oluşturarak birden fazla e-posta adresine sahip olabilir. Her kullanıcı için 30 adede kadar e-posta takma adı ekleyebilirsiniz.

 • Mevcut e-postamı Google Workspace'e taşıyabilir miyim?

  Evet. Microsoft®, IBM® Notes® gibi eski ortamlarınızdan eski e-postalarınızı içe aktarmak için Google Workspace taşıma araçları vardır. Google Workspace'e veri taşıma işlemlerinde kullanılabilecek araçlar hakkında bilgi edinmek için Kuruluşunuzun verilerini Google Workspace'e taşıma başlıklı makaleye göz atın.

Takvim

 • Grup takvimi oluşturabilir miyim?

  Evet. Kuruluşunuzdaki herkes (veya bir kullanıcı alt kümesi) tarafından erişilebilen bir takvim oluşturabilirsiniz. Örneğin, ekip tatilleri ve düzenli toplantılar gibi etkinlikler için bir grup takvimi isteyebilirsiniz.

 • Tüm takvimlerimi taşıyabilir ve senkronize edebilir miyim?

  Evet. Microsoft® ve IBM® ortamları dahil olmak üzere birçok takvim türü için takvim taşıma seçenekleri vardır. Google Workspace'e veri taşıma işlemlerinde kullanılabilecek araçlar hakkında bilgi edinmek için Kuruluşunuzun verilerini Google Workspace'e taşıma başlıklı makaleye göz atın. Microsoft Exchange ve Google Takvim'in birlikte çalışmasına izin verme hakkında bilgi edinmek için Calendar Interop aracını inceleyin. Google Takvim ve IBM Notes'u senkronize etmeyle ilgili ek bilgiler için IBM Notes'tan taşıma sırasında kullanılabilen seçenekler başlıklı makaleye göz atın.

 • Takvim'de etkinlik hatırlatıcıları var mı?

  Evet. Takvim, varsayılan olarak bir etkinlikten 10 dakika önce bir açılır hatırlatıcı gösterir. Hatırlatıcı zamanlarını Takvim'in ayarlarında değiştirebilirsiniz.

Meet

 • Görüşmeye harici katılımcılar da katılabilir mi?

  Tabii ki. Aynı bağlantıyı tüm toplantı katılımcılarıyla paylaşabilirsiniz. Böylece, katılmasını istediğiniz herkesi görüşmeye dahil etmek daha da kolaylaşır.

 • Toplantı içeriği güvenli mi?

  Evet. Meet'teki tüm görüntü ve ses akışları şifrelenir. Kullanıcılar ofis dışındayken bile güvenli bir şekilde katılabilir.

 • Telefon numarasıyla erişim için bir üçüncü taraf hizmeti gerekli mi?

  Hayır. Google Workspace Enterprise sürümü kullanıyorsanız, herhangi bir yapılandırmaya gerek kalmadan her toplantınıza bir telefon numarası ve PIN ekleyebilirsiniz. Diğer ayrıntılar için telefonla arama dokümanlarına bakın.

Google Drive

 • Drive'a ne tür dosyalar yükleyebilirim?

  Drive'a her türlü dosyayı yükleyebilir ve belirli dosya türlerini web tabanlı bir Google doküman biçimine (Dokümanlar, E-Tablolar veya Slaytlar) dönüştürebilirsiniz.

 • Drive ile ne kadar depolama alanına sahip olurum?

  Ücretsiz Google Drive kullanıcılarına 15 GB depolama alanı sağlanır. Google Workspace müşterilerine sağlanan depolama alanı ise sürüme göre farklılık gösterir Ayrıntıları Google Workspace fiyatlandırma sayfasında bulabilirsiniz.

 • Google Workspace'teki Drive'ın ücretsiz sunulan Drive'dan farkı nedir?

  Google Workspace'teki Drive'da iki kat depolama alanı, 7/24 telefon ve e-posta desteği, paylaşım kontrolleri ve gelişmiş raporlama özellikleri sunulur. Ek ücret karşılığında sınırsız depolama alanı seçeneğine geçebilirsiniz (5'ten az kullanıcısı olan hesaplar kullanıcı başına 1 TB depolama alanına sahip olur). Daha fazla bilgi edinmek için Google Workspace'in fiyatlandırma ayrıntılarına göz atın.

Dokümanlar

 • Google Dokümanlar İnternet'e bağlı değilken çalışır mı?

  Evet. Bu özellik Chrome tarayıcısında mevcuttur. Henüz yüklemediyseniz Chrome'u deneyin; ücretsizdir ve yüklemesi kolaydır.

 • Google Dokümanlar dosyalarını şirket dışındakilerle paylaşabilir miyim?

  Evet. Her dokümanın ayarlarını seçtiğiniz kişilere düzenleyici, görüntüleyici ve yorumcu erişimi verecek şekilde değiştirebilirsiniz.

 • Mevcut dokümanlarımı Google Dokümanlar biçimine dönüştürebilir miyim?

  Evet. Birçok farklı dosya türünü Google Dokümanlar biçimine dönüştürebilirsiniz. Orijinal dosya bozulmadan kalır.

Chat

E-Tablolar

 • E-Tablolar hangi formülleri destekler?

  E-Tablolar, çoğu masaüstü e-tablo paketlerinde mevcut olan hücre formüllerini destekler. Bu formüller verileri işleyen ve dizelerle sayıları hesaplayan işlevler oluşturmak için kullanılabilir.

 • E-Tablolar'da kısayolları kullanabilir miyim?

  Evet. E-Tablolar için birden çok klavye kısayolu vardır ve bunlar her zaman etkin durumdadır. Bunlar, çoğunlukla daha önce kullandığınız kısayollara benzer.

 • Başka elektronik tabloları, E-Tablolar biçimine dönüştürebilir miyim?

  Evet. Birçok farklı dosya biçimini E-Tablolar biçimine dönüştürebilirsiniz. Orijinal dosya bozulmadan kalır.

Formlar

 • Do people need Google Workspace accounts to respond to forms?

  No. Anyone can respond to Forms.

 • Bir formu yalnızca kendi şirketime özel halde tutabilir miyim?

  Yes. The sharing settings for Forms make it easy to control who is able to view and edit your forms.

 • Can Forms handle a large number of responses?

  Yes. Forms can handle as much data as Sheets, and Sheets can currently handle 2 million cells of data. That's a lot of data.

Slaytlar

 • Slaytlar ne gibi özellikler sunuyor?

  Grafikler ve şemalar çizebilir, nesneler ve şekiller ekleyebilir, metin ve resimleri biçimlendirebilir, animasyonları etkinleştirebilir ve daha pek çok şey yapabilirsiniz.

 • Başka sunuları Slaytlar'a dönüştürebilir miyim?

  Evet. Birçok farklı dosya biçimini Slaytlar biçimine dönüştürebilirsiniz. Orijinal dosya bozulmadan kalır.

 • Ortak düzenleme nasıl çalışır?

  Ortak düzenleme birden çok kişinin aynı anda aynı slayt üzerinde çalışabileceği anlamına gelir. Paylaşım ayarları bir slaytı kimlerin görebileceğini ve düzenleyebileceğini belirlemenize, düzeltme geçmişi ise daha önceki sürümlere dönmenize olanak sağlar.

Google Sites

 • Şirket dışı ziyaretçiler bir şirket sitesine erişebilir mi?

  Evet. Şirketinizin dışındaki kişiler, Google Workspace hesapları olmasa bile sitenize erişebilir. Ayrıca, paylaşım ayarları yoluyla erişimi kısıtlamayı da seçebilirsiniz.

 • Google Sites'ın eski sürümünü kullanmaya devam edebilir miyim?

  Şirketiniz, Google Sites'ın önceki sürümlerinden birini kullanıyorsa herhangi bir hizmet kesintisi olmayacaktır. Google Sites sitelerinizi eskiden olduğu gibi düzenleyip paylaşmaya devam edebilirsiniz.

 • Google aracılığıyla bir alan adı alabilir miyim?

  Google, alan barındırıcısı iş ortaklarından birinden bir alan satın almanıza yardımcı olabilir. Kayıt işlemi sırasında "Yeni alan satın al" seçeneğini belirleyin.Bunun ardından, yeni alanınız için Google Workspace kurulumu adımlarında size rehberlik ederiz.

Apps Komut Dosyası

 • Apps Komut Dosyası ile neler yapabilirim?

  Apps Komut Dosyası, Google Workspace'i otomatikleştirmeyi, entegre etmeyi ve genişletmeyi daha kolay hale getirir. Solutions Gallery sayfasındaki örneklere göz atın.

 • Apps Komut Dosyası'nı Google Workspace lisansım olmasa da kullanabilir miyim?

  Evet! Apps Komut Dosyası'nı, Gmail hesabı olan herkes kullanabilir.

 • Apps Komut Dosyası'nı nasıl kullanmaya başlayabilirim?

  Solutions Gallery sayfasında hem en yaygın hem de en karmaşık iş problemlerinin çözümü konusunda size ilham verecek şablonları keşfedin veya spesifik dokümanlara göz atın ve daha da fazlasını öğrenmek için Google Workspace Developer Hub'daki codelab'lere katılın.

 • Desteğe nereden ulaşabilirim?

  Apps Komut Dosyası'nın, Stack Overflow ve Google Apps Script Community sayfasından ulaşabileceğiniz, sorularınızın yanıtlarını bulmanız için yardımcı olmaya hazır, geniş bir online topluluğu vardır.

Yönetici Konsolu

 • Yönetici konsolumda nasıl oturum açarım?

  Yönetici konsolunuza admin.google.com adresinden erişebilirsiniz. Oturum açmak için e-posta adresinizi ve şifrenizi girin; konsol görünecektir.

 • Kullanıcı hesapları nelerdir?

  Kullanıcı hesapları kullanıcılara Google Workspace 'te oturum açmak için bir ad ve şifrenin yanı sıra bir e-posta adresi de sağlar. Ayrıca, e-posta listeleri olarak kullanmak ve kişilere alternatif e-posta adresleri sağlamak için de hesaplar oluşturabilirsiniz.

 • Veri bölgelerini kuruluş birimine göre değiştirebilir miyim?

  Evet. Örtülü verilerinizin konumunu kuruluş birimlerine göre bölebilirsiniz. Bölme sayısı veya veri taşıma isteği sayısı için bir kısıtlama yoktur. Daha fazla bilgi

Apps Kasası

 • e-Keşif nedir?

  Elektronik keşif veya diğer adıyla e-Keşif, elektronik biçimde bilgi arama ve getirme işlemidir. Bu, hukuki açıdan ve personel değişimlerinden kaynaklanabilecek veri kayıplarını önlemek için kullanışlı bir yöntemdir.

 • Silinen hesaplardaki verilere ne olur?

  Bir kullanıcıyı silerseniz kullanıcının hesabıyla ilişkili tüm veriler Google'dan kaldırılır. Google, en iyi uygulama olarak, kullanıcı hesaplarının silinmesi yerine askıya alınmasını önerir.

 • Google Workspace ile birlikte Apps Kasası'nı nasıl satın alırım?

  Apps Kasası, Google Workspace'in Business ve Enterprise sürümlerine dahildir. Google Workspace'in ücretsiz deneme süresini başlattığınızda, Yönetici konsolunuzu kullanarak bu sürümlerden birini seçip satın alabilirsiniz. Dilerseniz Apps Kasası'nı, satış bölümüyle iletişime geçerek de satın alabilirsiniz.

Uç nokta

 • Mobil Yönetimi için ek maliyet söz konusu mu?

  Hayır. Mobil Yönetimi, güvenliğin çok önemli olduğunu düşündüğümüz ve ihtiyaç duyduğunuz koruma işlevlerine sahip olmanızı istediğimiz için Google Workspace'e dahil edilmiştir.

 • Mobil Yönetimi, Android ve iOS cihazlarda çalışır mı?

  Evet. Yöneticiler, hem Android hem de iOS cihazlarda politikalar uygulayabilir. Böylece çalışanlarınız işlerini yapmak için, rahatça kullanabildikleri cihazı seçebilir.

 • Mobil Yönetimi'ni kullanmaya nasıl başlayabilirim?

  Google Workspace'e kaydolarak ücretsiz deneme süresini başlatın. Google Workspace'i zaten kullanıyorsanız, Mobil Yönetimi'ni nasıl etkinleştireceğinizi Yönetici konsolunuzdan öğrenebilirsiniz.

Fiyatlandırma

 • Google Workspace'in sürümleri arasında ne gibi farklar var?

  Google Workspace'in üç sürümü vardır: Basic, Business ve Enterprise. Basic'te her kullanıcı için 30 GB depolama alanı sunulur. Business'ta sınırsız depolama alanı ve arşivleme özelliği vardır. Enterprise'da ise ilave olarak gelişmiş kontroller ve özelleştirme imkanları sağlanır. Daha fazla bilgi edinmek için Google Workspace'in sürümlerini karşılaştırabilirsiniz.

 • Google Workspace'te ücretsiz deneme sürümü var mı?

  Evet, yeni müşterilere Google Workspace hizmetini 14 gün süreyle deneme fırsatı sunuyoruz. Dakikalar içinde ücretsiz sürüme kaydolun ve ekibinizde 10'a varan kişi için hesap oluşturun. Hesabınızın kurulumunu tamamlayabilmek için faturalandırma ayrıntılarını sağlamanız gerekir. Ancak, deneme süresi boyunca sizden ücret alınmayacaktır. Dilediğiniz zaman işlemi iptal edebilirsiniz. Deneme sürümünden en iyi şekilde yararlanmak için Dokümanlar'da ortak çalışma, Meet'te görüntülü toplantı başlatma veya mobil cihazınızdan Gmail'i kontrol etme gibi, incelemek istediğiniz en az 3 görevi denemeniz önerilir.

 • Google Workspace'i nasıl satın alabilirim?

  Google Workspace'i kullanmaya başlamak için internet üzerinden kaydolabilir veya satış ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. İnternet üzerinden kaydolduğunuzda, Google Workspace'i otomatik olarak 14 günlük ücretsiz deneme süresiyle kullanmaya başlarsınız. Hesabınızın kurulumunu tamamlayabilmek için faturalandırma ayrıntılarınızı sağlamanız gerekir. Ancak, deneme süresi boyunca sizden ücret alınmayacaktır. Dilediğiniz zaman işlemi iptal edebilirsiniz. Deneme süresi boyunca kullanımın 10 kullanıcıyla sınırlı olduğunu unutmayın. Deneme süresindeyken 10'dan fazla kullanıcı eklerseniz deneme süresi sona erer ve ücret ödemeye başlarsınız.

 • Google Workspace'i satın almamaya karar verirsem deneme süresini nasıl iptal edebilirim?

  Aboneliğinizi Yönetici Konsolu kontrol panelindeki Faturalandırma bölümüne giderek istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Aboneliğinizi 14 günlük deneme süreniz dahilinde iptal ederseniz sizden herhangi bir ücret tahsil edilmez. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız lütfen buradaki yardım merkezi makalesine göz atın.

 • Google Workspace'i kurmanın ve Google Workspace'e geçiş yapmanın maliyeti nedir?

  Google Workspace'i kurulum kılavuzumuzdaki talimatları uygulayarak, herhangi bir ek ücret ödemeden kurabilir ve yine bu kılavuz yardımıyla verilerinizi taşıyabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuzda Destek ekibimiz de yardıma hazırdır. Şirketinizle ilgili kurulum ve veri taşıma işlemlerininin sizin adınıza yapılmasını istiyorsanız, bu hizmetler ve ücretleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bir Google İş Ortağı ile iletişime geçin.

 • Google hangi ödeme biçimlerini kabul ediyor?

  Google Workspace abonelik ücretini uluslararası bir kredi kartıyla ödeyebilirsiniz. Google; Visa, Mastercard ve American Express'le yapılan ödemeleri kabul eder. Bazı bölgelerde banka hesabından havale (otomatik ödeme) seçeneği ile de ödeme yapabilirsiniz .

 • Aylık ödemeler yerine Google Workspace'in yıllık ücretini peşin olarak ödeyebilir miyim?

  Yıllık planlar yalnızca bazı ülkelerde sunulmaktadır. Yaşadığınız ülkede yıllık plan sunulup sunulmadığını görmek için fiyatlandırma sayfamızı ziyaret edin.

 • Fiyatlandırma açısından kullanıcı ne demektir?

  Kullanıcı, kişiselleştirilmiş bir e-posta adresiyle (ad@sirketiniz) tanımlanır. Bir kullanıcı e-posta takma adları oluşturarak birden fazla e-posta adresine sahip olabilir. Grup e-posta takma adları (ör. destek@sirketiniz) ek kullanıcı sayılmaz. Her kullanıcı için 30 adede kadar e-posta takma adı ekleyebilirsiniz.

 • Gruplar için e-posta takma adları oluşturmayı planlıyorum. Bunlar ücrete tabi kullanıcı olarak sayılır mı? Bir kullanıcı kaç tane takma ad yönetebilir?

  Hayır. Her kullanıcı, e-posta takma adı oluşturarak birden çok e-posta adresine sahip olabilir. Kullanıcı başına 30 adede kadar e-posta takma adı ekleyebilirsiniz.

 • Google Workspace'le birlikte bir alan da veriliyor mu?

  Hayır. Alan ücreti Google Workspace'e dahil değildir. Kayıt sırasında, iş e-postanız için kullanmak istediğiniz alanı belirtin. Henüz bir alanınız yoksa, ek ücret karşılığında Google'dan satın alabilirsiniz.

 • Google farklı para birimlerini kabul ediyor mu?

  Evet. Fatura ayarlarınızı ilk kez yaparken faaliyet gösterdiğiniz ülkeyi ve ödemelerde kullanmak istediğiniz para birimini seçersiniz. Kullanabileceğiniz ödeme yöntemleri ülkenize göre belirlenir. Bu tercihleri daha sonra değiştiremeyeceğiniz için ülkenizi ve para biriminizi dikkatli bir şekilde seçin.

Güvenlik

 • Google, bilgilerimin güvenliğini nasıl sağlıyor ve verilerime yetkisiz kişilerin erişmesini nasıl engelliyor?

  Google daha en başından, bulut sistemlerinde karşılaşılabilecek benzersiz tehditleri hafifletecek şekilde tasarlanmıştır. Google'ın performans ve güvenilirlikle ilgili standartları, dünyanın dört bir yanındaki işletmeler, okullar ve devlet kuruluşlarında uygulanmaktadır.
  Altyapımızın büyüklüğü, çevikliği ve barındırdığı teknolojiler sayesinde müşterilerimize benzersiz güvenlik avantajları sunabiliyoruz. Özel tasarım sunucularla inşa edilmiş dev ölçülerdeki veri merkezi ağımız, güvenlik ve performans için kendi işletim sistemimizle çalışmaktadır. Tüm donanım yapısı Google tarafından kontrol edildiğinden, oluşabilecek her türlü tehdide hızla yanıt verebiliyoruz.
  Google'ın, bilişim güvenliği alanında dünyanın en iyi uzmanlarının da aralarında bulunduğu özel güvenlik uzmanları bilgilerinizi korumak için görev başındadır. Google'daki tüm ekiplerin yaptığı gibi, bu ekip de sürekli olarak yenilikler yapmakta ve yalnızca Google'ın milyarlarca kullanıcısı için değil, aynı zamanda işletmeler ve kuruluşlar için de geleceği daha güvenli kılmaya çalışmaktadır.
  Google, kullanıcı verilerinin korunması anlamında olağanüstü bir geçmiş performansına sahiptir. Kullanıcı verileri, şirket içinden gelebilecek tehditlerin yanı sıra şirket dışından kaynaklanabilecek güvenlik ihlallerine karşı da korunur. Ayrıca, kullanıcı verilerine yönelik tüm dahili erişimleri sıkı şekilde kısıtlar ve izleriz. Erişim iznine sahip olan küçük bir grup çalışan, katı kimlik doğrulama önlemlerine, ayrıntılı günlük kaydına ve günlük analizi yoluyla uygunsuz erişimin saptanması için etkinlik taramasına tabidir.
  Google'da verilerinizin güvenliğini sağlayan unsur kullanıcılar, teknoloji ve çevikliğin bu benzersiz kombinasyonudur. Daha fazla bilgi için Google Workspace Güvenlik Raporu'na bakın.

 • Google Workspace, uyumluluk gereksinimlerimi karşılar mı?

  Google, Google Workspace'i sektördeki en iyi uygulamaları temel alan en katı gizlilik ve güvenlik standartlarını karşılayacak şekilde dizayn etmiştir. Bu sayede müşterilerimizin kanunlara ve kurallara uygunluk koşullarının karşılanması sağlanır. Google; veri sahipliği, veri kullanımı, güvenlik, şeffaflık ve hesap verebilirlik konularında güçlü sözleşme taahhütleri sunar.
  Google, düzenli aralıklarla üçüncü taraflarca gerçekleştirilen çeşitli bağımsız denetimlerden geçer. Bu bağımsız denetçiler veri merkezlerimizde, altyapımızda ve faaliyetlerimizde mevcut olan kontrolleri inceler. Söz konusu denetim ve standartlar arasında şunlar bulunur:
  SOC1™, (SSAE-16/ISAE-3402), SOC2™, SOC3™, ISO27001, ISO 27018:2014 ve FedRAMP.
  Sertifikalarımızla ilgili daha fazla bilgi edinmek için Güvenlik ve Güvenilirlik sayfasını inceleyebilirsiniz.
  Google Workspace hizmetlerinin çoğu ayrıca HIPAA'ya (ABD Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası) da uygundur.
  Google Workspace for Education, okullar açısından önemli olan yasa ve düzenlemelere uygun şekilde kullanılabilir.

 • Google Workspace, HIPAA'ya uygun mu?

  Google Workspace, müşterilerin ABD Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası'na (HIPAA) uygunluğunu desteklemektedir. Bu yasa, korunan sağlık bilgilerinin (PHI) güvence altına alınmasını, kullanımını ve ifşasını düzenler. HIPAA'ya tabi olan ve Google Workspace'i PHI verilerinin işlenmesi veya depolanması amacıyla kullanmak isteyen müşteriler Google ile bir iş ortağı eki sözleşmesi imzalayabilir. Google Workspace'in HIPAA'ya uygunluğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • Google'ın, resmi makamlardan gelen veri taleplerine yaklaşımı nasıldır?

  Yasal taleplere yanıt olarak veri sunma konusundaki yaklaşımımızın temelinde, Google'da depoladığınız verilerin gizliliğine ve güvenliğine gösterdiğimiz saygı yatar. Bu tür bir talep aldığımızda ekibimiz, yasal gereksinimlere ve Google'ın politikalarına uygun olduğundan emin olmak için talebi inceler. Genel olarak, Google'ın herhangi bir veri sunabilmesi için talebin yazılı olarak, talep eden kurumda resmi olarak yetkili bir kişi tarafından imzalanmış halde ve uygun yasalar kapsamında yapılması gerekir. Aldığımız bu tür bir talebin aşırı geniş bir kapsama sahip olduğuna inanırsak talebin kapsamını daraltmaya çalışırız. Daha fazla bilgi edinmek için Google'ın Şeffaflık Raporu'nu inceleyin.

 • Google verilerimi şifreliyor mu?

  Google Workspace hizmetlerine yüklenmiş veya bu hizmetlerde oluşturulmuş temel müşteri verileri depolanırken, bu yardım merkezi makalesinde açıklandığı şekilde şifrelenir.
  Bu şifreleme, müşterinin herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmadan, veriler diske yazılırken gerçekleşir. Veriler aynı müşteriye ait olsa bile Google verileri ayrı şifreleme anahtarları kullanarak şifreler. Veriler, 128 bit veya daha güçlü bir Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) kullanılarak şifrelenir.
  Google, ister İnternet üzerinden müşteriyle Google arasında, isterse Google'ın kendi içinde bir veri merkezinden diğerine taşınırken olsun, temel Google Workspace verilerini "aktarıldıkları sırada" da şifreler. Google ile müşterileri arasında taşınan bu veriler iletim gizliliği sistemiyle HTTPS kullanılarak şifrelenir.

 • Google'daki verilerimin güvenliğini sağlamak için üçüncü taraf araçlarını kullanmam gerekir mi?

  Google, çoğu müşteri için gereken güvenlik özelliklerini doğrudan Google Workspace'te sunmaktadır. G Suite Business ve Enterprise sürümleri ise, geniş ölçekte gelişmiş Google Drive denetimi ve güvenlik anahtarları yönetimi gibi bazı ek güvenlik özellikleri sağlar. Sistem yapılandırması ve uygulamalar, kuruluşun boyutu ne olursa olsun, tüm planlarda, Yönetici konsolumuz üzerinden erişilen tek bir kontrol panelinden Google Workspace yöneticilerinin kontrolü altındadır.
  Yöneticiler, aralarında 2 Adımlı doğrulama ve tek oturum açma gibi kimlik doğrulama özellikleri ya da güvenli taşımayı (TLS) zorunlu kılma, IRM ve BKE gibi e-posta güvenliği politikalarının da bulunduğu gelişmiş araçlara hemen erişip bunları birkaç tıklamayla yapılandırabilir.
  Google Workspace'te sunulanlar dışında güvenlik gereksinimleri olan müşteriler için, yeteneklerimizi daha da öteye taşıyan bir ticaret sitesi hazırladık.

 • Kuruluşum AB veri koruma gereksinimlerine tabi. Google Workspace'i kullanabilir miyim?

  Evet. Google'ın Avrupa'da geniş bir müşteri topluluğu mevcuttur. Google, müşterilerinin özellikle AB veri koruma koşullarına ve 29. Madde Çalışan Taraf tavsiyelerine uymasına yardımcı olmak üzere tasarlanmış özellikler ve sözleşme taahhütleri sağlar. Google Workspace, AB Standart Sözleşme Maddeleri ve bir Cloud Veri İşleme Eki sözleşmesi sunar. Ek olarak, Google Workspace'in, Birleşik Krallık hükümetinin "RESMİ (RESMİ - HASSAS dahil)" Bulut Güvenliği İlkeleri ile kullanılmaya uygun olduğu belirlenmiştir.

Kurulum

 • Eski e-postalarımı, takvim etkinliklerimi ve kişilerimi Google Workspace'e taşıyabilir miyim?

  Evet, Google Workspace'e geçerken mevcut e-postalarınızı, kişilerinizi ve takvim verilerinizi de yanınızda getirebilirsiniz. Kendi verilerinizle birlikte ekibinizin verilerini de taşıyabilir ya da ekibinizin kendi verilerini taşımasına imkan tanıyabilirsiniz. Google Workspace; Microsoft® Exchange, Outlook® veya Office 365™, IBM® Notes® ve diğer e-posta sistemlerinden veri içe aktarmak için kullanılabilecek araçlar sunar. Google Workspace'e veri taşıma işlemlerinde kullanılabilecek araçlar hakkında bilgi edinmek için Kuruluşunuzun verilerini Google Workspace'e taşıma başlıklı makaleye göz atın.

 • Geçiş işlemi sırasında e-posta alışverişim kesilecek mi?

  Hayır, e-postalarınızı her zaman olduğu gibi alıp göndermeye devam edersiniz. Gmail'i Google Workspace'le birlikte kullanmak için, alanınızda gerekli ayarları yaparak (MX kayıtları) posta akışınızı Google'ın posta sunucularına yönlendirmeniz gerekir. Bu işlem, postalarınızın doğru adrese ulaştırılmasını sağlamak için yeni adresinizi ilgili kuruma kaydettirmeye benzer. MX kayıtlarında yaptığınız değişiklik geçerlilik kazandıktan sonra (bu işlemin tamamlanması 72 saate kadar sürebilir) Google Workspace hesabınız üzerinden e-posta alıp göndermeye başlarsınız. Değişiklik geçerlilik kazanana kadar e-postalarınızı eski sisteminizden alıp göndermeye devam edersiniz.

 • Bu geçiş işlemi mevcut web sitemi etkiler mi? Web sitemi sizin sistemlerinizde barındırmam mümkün mü?

  Hayır, mevcut web siteniz geçiş işleminden etkilenmez. Google Workspace'e geçmeniz, mevcut web barındırma sağlayıcınızla ilgili herhangi bir değişiklik yapmanızı gerektirmez. Google Workspace bir web barındırma sağlayıcısı değildir, ancak Google Cloud Platform üzerinden Google'ın web barındırma çözümleriyle ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 • Google Workspace ile kendi alanımı kullanabilir miyim? Bir alanım yoksa ne yapmalıyım?

  Google Workspace'i kullanabilmek için bir alanınız olmalıdır. Alan adınız, web sitenizin URL'sinde www. harflerinin ardından gelen kısımdır. Zaten bir alanınız varsa Google Workspace'e kaydolurken bunu girin. (Alanın size ait olduğunu doğrulamanız istenir.) Bir alanınız yoksa veya Google Workspace'te farklı bir alan kullanmak istiyorsanız, dilediğiniz alanı (kullanılabilir durumdaysa) Google'dan satın alabilirsiniz.

 • Şirketim için Google Workspace kurulumunu yaptırabileceğim birisi var mı?

  Evet, bir Google Workspace iş ortağıyla beraber çalışabilirsiniz. Bu deneyimli BT hizmeti şirketleri, Google Workspace'i değerlendirmenize, özelleştirmenize, kullanmaya başlamanıza ve Google Workspace'e geçiş yapmanıza yardımcı olabilir. Bu şirketler eğitim, veri yönetimi ve sürekli destek de sağlayabilirler. Google Workspace'in kurulumuyla ilgili sorularınız varsa Google Workspace Destek ekibiyle de iletişime geçebilirsiniz. Destek ekibi haftada 7 gün, günde 24 saat yardıma hazırdır.
  Kurulumla ilgili bilgiler, iletişim şablonları ve bunların yanı sıra dağıtım ve değişiklik yönetimiyle ilgili kaynaklara ulaşmak için Kurulum Sitesi'ni ziyaret edin.

Yönetim

 • Google Workspace ile mobil cihazları yönetebilir miyim?

  Evet, Google Yönetici konsolu sayesinde yerleşik bir cihaz yönetimi sunucusuna ihtiyaç duymadan kuruluşunuzdaki mobil cihazları yönetebilirsiniz. Mobile cihaz yönetimi (MDM), kuruluşunuzdaki mobil cihazlar üzerinde cihaz politikalarının uygulanmasını sağlamanıza ve kullanıcıların cihazlarının uzaktan silinmesi gibi işlemleri gerçekleştirmenize olanak tanır.

 • Google Workspace ile birden fazla alanı yönetebilir miyim?

  Kuruluşunuz yeni bir alan adı edindiyse veya birden fazla alan adından faaliyet yürütüyorsa tüm alan adlarınızı ek ücret ödemeden hesabınıza ekleyebilirsiniz. Böylece kullanıcılar hizmetleri tek bir kuruluşa dahil olarak paylaşırken alanlarınızdan birinde veya birden fazlasında kimlik sahibi olabilirler. Ayrıca alanlarınızı aynı Yönetici konsolundan yönetebilirsiniz. Kullanma biçiminize bağlı olarak, alanı ayrı bir alan veya alan takma adı olarak eklersiniz.

 • Diğer kullanıcılara yönetici ayrıcalıkları verebilir miyim?

  Evet. Kuruluşunuzun boyutu ne olursa olsun, kullanıcılarınızı ve hizmetlerinizi yönetme sorumluluğunu güvendiğiniz kullanıcılar arasında dağıtmanızı öneriyoruz. Bir kullanıcıya yönetici ayrıcalıkları vermek için ona kullanılabilir durumdaki yönetici rollerinden birini atamanız gerekir. Bir kullanıcıya rol atadığınızda, bu kullanıcıya Yönetici konsolunuza erişme izni vermiş olursunuz. Bir kullanıcıyı Yönetici konsolundaki tüm görevleri gerçekleştirebilen bir süper kullanıcı yapabilirsiniz. Ayrıca, yöneticinin gerçekleştirebileceği görevleri sınırlayan bir rol de atayabilirsiniz. Örneğin, ilgili kullanıcıya yalnızca grup oluşturma, hizmet ayarlarını yönetme veya kullanıcı şifresini sıfırlama izni vermeyi tercih edebilirsiniz.

 • Kullanıcıların belirli özelliklere veya hizmetlere erişimini denetleyebilir miyim?

  Başlangıçta hizmetlerin çoğu tüm kullanıcılarınız için açıktır. Kişilerin kullanmasını istemediğiniz hizmetleri devre dışı bırakmak veya hizmetlerin çalışma şeklini özelleştirmek için Yönetici konsolunuzu kullanabilirsiniz. Herkes için aynı ayarları etkinleştirmeyi veya belirli kullanıcılar için farklı politikalar uygulamayı tercih edebilirsiniz. Örneğin, Meet'i sadece destek ekibiniz için etkinleştirebilir veya herkese açık Google Sites sitelerini yalnızca pazarlama departmanının paylaşmasına izin verebilirsiniz.